Caldwell, Erickson, and Bedient

Inductees from left, Ray Caldwell, "Swat" Erickson, and
Hugh Bedient.

Chautauqua Sports
Hall of Fame Inductees

Since its founding in 1982, the Chautauqua Sports Hall of Fame Selection Committee has chosen inductees by a system in which a volunteer has as much an opportunity to be selected as an outstanding athlete in the professional or amateur ranks. Each year all nominees are reviewed and a minimum of four are selected and honored at an award banquet.

Through 2017, a total of 183 people have been recognized for excelling in sports on an amateur or professional level or for volunteering their services to promote athletics in Chautauqua County. The Board of Directors encourages anyone who feels he knows of a person deserving inclusion in the Hall of Fame to gather the necessary information to complete the nomination process and to do so.

Chautauqua Sports Hall of Fame inductees listed by:

 

Inductees by year of induction

1982
Walt Brownbaseball
Russ Diethrickadministrator
Kay Gouldcoaching
Marty Hainesbowling
Mark Hammondofficial
Jim McCuskerfootball
Lyle Parkhurstbaseball
Brad Rendelltrack & field
Leo Squinnbaseball
Nelson Turnelltennis

1983
Hugh Bedientbaseball
Jimmy Clarkboxing
Tom Eakinhonorary
Howard Ehmkebaseball
Bob Hansonice skating
Frank Hydemedia
Joe Naglebaseball
Don Reinhoudtweightlifting

1984
George Carterbasketball
Eric "Swat" Ericksonbaseball
Sheridan Hardenburgcoaching
Murray Sheltonfootball

1985
Dr. Harold Blaisdellsports physician
Lou DeSantisbowling
Tony LeVoieswimming
Irv Norenbaseball

1986
Bob Browncoaching
Len Johnsontennis
Clayt Webeckpromoter
Bradley Zimmerroller skating

1987
George Halehorseshoes
Jack Lawrenceauto racing
Harry Martensonbaseball
Morris Mistrettabaseball

1988
Harry Brosiuscoaching
John Newmanbaseball
Marion Rizzoofficial
Al Stuhlmillercoaching

1989
Neoma Bergtennis
Bill Bergeyfootball
Chuck Boehlermotorcycle racing
Gary Clarkbasketball

1990
Oscar Carlsonboxing
Joe Nalboneofficial
Komo Taneadministrator
Ted Wyberanecbaseball

1991
Bob Gunnellgolf
Marilyn Haleshooting
Sonya Hansonice skating
Sam Hammerstromcoaching

1992
Wayne Bowkershooting
Shane Conlanfootball
Roger Moorecoaching
Frank Pischerabowling

1993
Joe Annarellacoaching
Leo Corkerybasketball
Dan Feathermultisport
Bob Winterburnbasketball

1994
Pete Criscionecoaching
Lory Lodestrobaseball
Dan O'Neillgolf
Cindy Wyattweightlifting

1995
Louie Collinspromoter
Jay Kearneycanoeing
Bill Racecoaching
Shirley Smithswimming

1996
Terry Ransburycoaching
Harry Risselbowling
Bill Rollingerswimming
Dale Tillcoaching

1997
Ken Martinbaseball
Leda Petersonsoftball
Bill Radackswimming
Bill Rexfordauto racing

1998
Kay Andersonshooting
Jack Fulfordofficial
Mel Lewellencoaching
Katherine Linderbowling

1999
Les Beckfootball
Donn Johnstonbasketball
Bob Muscatocoaching
Ted Olsenfootball

2000
Lou Brownofficial
John Jachymadministrator
Les Jamesbaseball
Lloyd Mooreauto racing

2001
Edward "Bud" Erickson administrator
Pete Hubbellmedia
Wally Hucknocoaching
Craig Swansonbaseball

2002
Robert Ericksonbasketball
Van Millermedia
Craig Paternitibaseball
Bobby Schnarsauto racing

2003
Dick Bartonauto racing
Nellie Foxbaseball
Joe Sanfilippocoaching
Nolan Swansontrack & field

2004
Sue Golen Bastedobowling
James Beichnerwrestling
Dave Graffootball
Dave Shawsled dog racing

2005
Jim Adamczaksoftball
Ron Grahamtrack & field
Jim Hurstpool
Anne Tenney Smithtennis

2006
Tom Cusimanocoaching
Stan Marshausgolf
Bill Presentbasketball
Tom Raffafootball

2007
Ronald "Skip" Furlowauto racing
Phil Gravinkrowing
Shawn Higbeemotorcycle racing
Jolene Nagelcoaching

2008
John Almice hockey
Tommy Leachbaseball
Dennis Meszaroscoaching
Brian Whalenshooting

2009
Julian Buesinkauto racing
Michael Hearybasketball
Mel McGinnistrack & field
Joe Mistrettabaseball
Jennifer Stuczynski Suhrtrack & field

2010
Art Asquithcoaching
Ray Caldwellbaseball
Dave Criscionebaseball
Patrick Damoreadministrator
Tara VanDerveercoaching

2011
Cathy Farrelltennis
Roger MacTavishofficial
Jim Meebowling
Billy Webbbaseball
Robert Wisniewskimultisport

2012
Betty Bartkowiaksoftball
Ben Bishopgolf
Jim McElrathcoaching
John O'Neilbaseball
Greg Petersonhistorian
Bob Schmittcoaching

2013
Ron Blackmerauto racing
Cal Cederquistcoaching
Jim Foticoaching
Dan Palmermedia
Walt Thurnaucoaching
Jim Youngbasketball

2014
Vincent Calarcobasketball
Geza Farkasgymnastics
Dan Lunettabaseball
Cindy Millergolf
Al Muckbaseball
Tom Prechtlbasketball
Tom Priestertrack and field
John "Jack" Wigleycoaching

2015
Jehuu Caulcrickfootball
Chuck Cristfootball
Bill Davenportcoaching
Jack Keeneycoaching
Scrubby Olsonmedia
Vincent Powershorse racing
Ramsay Riddellskiing
Jim Rosellehonorary
Dan Stimsontrack & field
Mel Swansoncoaching

2016
Alex Contiwrestling
Parke Hill Davisfootball
Heather Lefford Edborgsoftball
Dan Hoardmedia
Sarah Schuster Morrisondiving
Clarence "Flash" Olsoncoaching
Robert "Doc" Rappolecross country and
track & field
Julie Gawronski Ticklesoccer and softball
Jim Ulrichtrack & field

2017
Paul Cooleycoaching & official
Jake Ensignhunting
Charlie LaDucacoaching
Sammy LaMancusoauto racing
Francis "Doc" Malinoskicoaching
Deb Palmercoaching
Bob Pattersonadministrator
Dave Polechetticoaching
Sam Restivofootball
Michael Sayerstrack & field
Maceo Woffordbasketball

Inductees alphabetically by last name

Adamczak,Jim 2005 softball
Alm, John 2008 ice hockey
Anderson, Kay 1998 shooting
Annarella, Joe 1993 coaching
Asquith, Art 2010 coaching
Bartkowiak, Betty 2012 softball
Barton, Dick 2003 auto racing
Bastedo, Sue Golen 2004 bowling
Beck, Les 1999 football
Bedient, Hugh 1983 baseball
Beichner, Jim 2004 wrestling
Berg, Neoma 1989 tennis
Bergey, Bill 1989 football
Bishop, Ben 2012 golf
Blackmer, Ron 2013 auto racing
Blaisdell, Dr. Harold 1985 sports physician
Boehler, Chuck 1989 motorcycle racing
Bowker, Wayne 1992 shooting
Brosius, Harry 1988 coaching
Brown, Bob 1986 coaching
Brown, Lou 2000 official
Brown, Walt 1982 baseball
Buesink, Julian 2009 auto racing
Calarco, Vincent 2014 basketball
Caldwell, Ray 2010 baseball
Carlson, Oscar 1990 boxing
Carter, George 1984 basketball
Caulcrick, Jehuu 2015 football
Cederquist, Cal 2013 coaching
Clark, Gary 1989 basketball
Clark, Jimmy 1983 boxing
Collins, Louie 1995 promoter
Conlan, Shane 1992 football
Conti, Alex 2016 wrestling
Cooley, Paul 2017 coaching and official
Corkery, Leo 1993 basketball
Criscione, Dave 2010 baseball
Criscione, Pete 1994 coaching
Crist, Chuck 2015 football
Cusimano, Tom 2006 coaching
Damore, Patrick 2010 administrator
Davenport, Bill 2015 coaching
Davis, Parke Hill 201 football
DeSantis, Lou 1985 bowling
Diethrick, Russ 1982 administrator
Eakin, Tom 1983 honorary
Edborg, Heather Lefford 2016 softball
Ehmke, Howard 1983 baseball
Ensign, Jake 2017 hunting
Erickson, Edward "Bud" 2001 administrator
Erickson, Eric "Swat" 1984 baseball
Erickson, Robert 2002 basketball
Farkas, Geza 2014 gymnastics
Farrell, Cathy 2011 tennis
Feather, Dan 1993 multisport
Foti, Jim 2013 coaching
Fox, Nellie 2003 baseball
Fulford, Jack 1998 official
Furlow, Ronald "Skip" 2007 auto racing
Gould, Kay 1982 coaching
Graf, Dave 2004 football
Graham, Ron 2005 track & field
Gravink, Phil 2007 rowing
Gunnell, Bob 1991 golf
Haines, Marty 1982 bowling
Hale, George 1987 horseshoes
Hale, Marilyn 1991 shooting
Hammerstrom, Sam 1991 coaching
Hammond, Mark 1982 official
Hanson, Bob 1983 ice skating
Hanson, Sonya 1991 ice skating
Hardenburg, Sheridan "Shirt" 1984 coaching
Heary, Michael 2009 basketball
Higbee, Shawn 2007 motorcycle racing
Hoard, Dan 2016 media
Hubbell, Pete 2001 media
Huckno, Wally 2001 coaching
Hurst, Jim 2005 pool
Hyde, Frank 1983 media
Jachym, John 2000 administrator
James, Les 2000 baseball
Johnson, Len 1986 tennis
Johnston, Donn 1999 basketball
Keeney, Jack 2015 coaching
Kearney, Jay 1995 canoeing
LaDuca, Charlie 2017 coaching
LaMancuso, Sammy 2017 auto racing
Lawrence, Jack 1987 auto racing
Leach, Tommy 2008 baseball
LeVoie, Tony 1985 swimming
Lewellen, Mel 1998 coaching
Linder, Katherine 1998 bowling
Lodestro, Lory 1994 baseball
Lunetta, Dan 2014 baseball
Malinoski, Francis "Doc" 2017 coaching
MacTavish, Roger 2011 official
Marshaus, Stan 2006 golf
Martenson, Harry 1987 baseball
Martin, Ken 1997 baseball
McCusker, Jim 1982 football
McElrath Sr., Jim 2012 coaching
McGinnis, Mel 2009 track & field
Mee, Jim 2011 bowling
Meszaros, Dennis 2008 coaching
Miller, Cindy 2014 golf
Miller, Van 2002 media
Mistretta, Morris 1987 baseball
Mistretta, Joe 2009 baseball
Moore, Lloyd 2000 auto racing
Moore, Roger 1992 coaching
Morrison, Sarah Schuster 2016 diving
Muck, Al 2014 baseball
Muscato, Bob 1999 coaching
Nagel, Jolene 2007 coaching
Nagle, Joe 1983 baseball
Nalbone, Joe 1990 official
Newman, John 1988 baseball
Noren, Irv 1985 baseball
Olsen, Ted 1999 football
Olson, Clarence "Flash" 2016 coaching
Olson, Scrubby 2015 media
O'Neil, John 2012 baseball
O'Neill, Dan 1994 golf
Palmer, Dan 2013 media
Palmer,Deb 2017 coaching
Parkhurst, Lyle 1982 baseball
Paterniti, Craig 2002 baseball
Patterson, Bob 2017 administrator
Peterson, Greg 2012 historian
Peterson, Leda 1997 softball
Pischera, Frank 1992 bowling
Polechetti, Dave 2017 coaching
Powers, Vincent 2015 horse racing
Prechtl, Tom 2014 basketball
Present, Bill 2006 basketball
Priester, Tom 2014 track & field
Race, Bill 1995 coaching
Radack, Bill 1997 swimming
Raffa, Tom 2006 football
Ransbury, Terry 1996 coaching
Rappole, Robert "Doc" 2016 cross country and
track & field
Reinhoudt, Don 1983 weightlifting
Rendell, Brad 1982 track & field
Restivo, Sam 2017 football
Rexford, Bill 1997 auto racing
Riddell, Ramsay 2015 skiing
Rissel, Harry 1996 bowling
Rizzo, Marion 1988 official
Rollinger, Bill 1996 swimming
Roselle, Jim 2015 honorary
Sanfilippo, Joe 2003 coaching
Sayers, Michael 2017 track & field
Schmitt, Bob 2012 coaching
Schnars, Bob 2002 auto racing
Shaw, Dave 2004 sled dog racing
Shelton, Murray 1984 football
Smith, Anne Tenney 2005 tennis
Smith, Shirley 1995 swimming
Squinn, Leo 1982 baseball
Stimson,Dan 2015 track and field
Stuhlmiller, Al 1988 coaching
Suhr, Jennifer Stuczynski 2009 track & field
Swanson, Craig 2001 baseball
Swanson, Mel 2015 coaching
Swanson, Nolan 2003 cross country and
track & field
Tane, Komo 1990 administrator
Thurnau, Walt 2013 coaching
Tickle, Julie Gawronski 2016 soccer and softball
Till, Dale 1996 coaching
Turnell, Nelson 1982 tennis
Ulrich, Jim 2016 track & field
VanDerveer, Tara 2010 coaching
Webb, Billy 2011 baseball
Webeck, Clayt 1986 promoter
Whalen, Brian 2008 shooting
Wigley, John "Jack" 2014 coaching
Winterburn, Bob 1993 basketball
Wisniewski, Robert 2011 multisport
Wofford, Maceo 2017 basketball
Wyatt, Cindy 1994 weightlifting
Wyberanec, Ted 1990 baseball
Young, Jim 2013 basketball
Zimmer, Bradley 1986 roller skating


Inductees by sport

administrator Diethrick, Russ 1982
administrator Tane, Komo 1990
administrator Jachym, John 2000
administrator Erickson, Edward "Bud" 2001
administrator Damore, Patrick 2010
administrator Patterson, Bob 2017
auto racing Lawrence, Jack 1987
auto racing Rexford, Bill 1997
auto racing Moore, Lloyd 2000
auto racing Schnars, Bob 2002
auto racing Barton, Dick 2003
auto racing Furlow, Ronald "Skip" 2007
auto racing Buesink, Julian 2009
auto racing Blackmer, Ron 2013
auto racing LaMancuso, Sammy 2017
baseball Brown, Walt 1982
baseball Parkhurst, Lyle 1982
baseball Squinn, Leo 1982
baseball Bedient, Hugh 1983
baseball Ehmke, Howard 1983
baseball Nagle, Joe 1983
baseball Erickson, Eric "Swat" 1984
baseball Noren, Irv 1985
baseball Martenson, Harry 1987
baseball Mistretta, Morris 1987
baseball Newman, John 1988
baseball Wyberanec, Ted 1990
baseball Lodestro, Lory 1994
baseball Martin, Ken 1997
baseball James, Les 2000
baseball Swanson, Craig 2001
baseball Paterniti, Craig 2002
baseball Fox, Nellie 2003
baseball Leach, Tommy 2008
baseball Mistretta, Joe 2009
baseball Caldwell, Ray 2010
baseball Criscione, Dave 2010
baseball Webb, Billy 2011
baseball O'Neil, John 2012
baseball Lunetta, Dan 2014
baseball Muck, Al 2014
basketball Carter, George 1984
basketball Clark, Gary 1989
basketball Corkery, Leo 1993
basketball Winterburn, Bob 1993
basketball Johnston, Donn 1999
basketball Erickson, Robert 2002
basketball Present, Bill 2006
basketball Heary, Michael 2009
basketball Young, Jim 2013
basketball Calarco, Vincent 2014
basketball Prechtl, Tom 2014
basketball Wofford, Maceo 2017
bowling Haines, Marty 1982
bowling DeSantis, Lou 1985
bowling Pischera, Frank 1992
bowling Rissel, Harry 1996
bowling Linder, Katherine 1998
bowling Bastedo, Sue Golen 2004
bowling Mee, Jim 2011
boxing Clark, Jimmy 1983
boxing Carlson, Oscar 1990
canoeing Kearney, Jay 1995
coaching Gould, Kay 1982
coaching Hardenburg, Sheridan "Shirt" 1984
coaching Brown, Bob 1986
coaching Brosius, Harry 1988
coaching Stuhlmiller, Al 1988
coaching Hammerstrom, Sam 1991
coaching Moore, Roger 1992
coaching Annarella, Joe 1993
coaching Criscione, Pete 1994
coaching Race, Bill 1995
coaching Ransbury, Terry 1996
coaching Till, Dale 1996
coaching Lewellen, Mel 1998
coaching Muscato, Bob 1999
coaching Huckno, Wally 2001
coaching Sanfilippo, Joe 2003
coaching Cusimano, Tom 2006
coaching Nagel, Jolene 2007
coaching Meszaros, Dennis 2008
coaching Asquith, Art 2010
coaching VanDerveer, Tara 2010
coaching McElrath Sr., Jim 2012
coaching Schmitt, Bob 2012
coaching Cederquist, Cal 2013
coaching Foti, Jim 2013
coaching Thurnau, Walt 2013
coaching Wigley, John "Jack" 2014
coaching Davenport, Bill 2015
coaching Keeney, Jack 2015
coaching Swanson, Mel 2015
coaching Olson, Clarence "Flash" 2016
coaching Cooley, Paul 2017
coaching LaDuca, Charlie 2017
coaching Malinoski, Francis "Doc" 2017
coaching Palmer, Deb 2017
coaching Polechetti, Dave 2017
cross country Swanson, Nolan 2003
cross country Robert "Doc" Rappole 2016
diving Morrison, Sarah Schuster 2016
football McCusker, Jim 1982
football Shelton, Murray 1984
football Bergey, Bill 1989
football Conlan, Shane 1992
football Beck, Les 1999
football Olsen, Ted 1999
football Graf, Dave 2004
football Raffa, Tom 2006
football Caulcrick, Jehuu 2015
football Crist, Chuck 2015
football Davis, Parke Hill 2016
football Restivo, Sam 2017
golf Gunnell, Bob 1991
golf O'Neill, Dan 1994
golf Marshaus, Stan 2006
golf Bishop, Ben 2012
golf Miller, Cindy 2014
gymnastics Farkas, Geza 2014
historian Peterson, Greg 2012
honorary Eakin, Tom 1983
honorary Roselle, Jim 2015
horse racing Powers, Vincent 2015
horseshoes Hale, George 1987
hunting Ensign, Jake 2017
ice hockey Alm, John 2008
ice skating Hanson, Bob 1983
ice skating Hanson, Sonya 1991
media Hyde, Frank 1983
media Hubbell, Pete 2001
media Miller, Van 2002
media Palmer, Dan 2013
media Olson,Scrubby 2015
media Hoard, Dan 2016
motorcycle racing Boehler, Chuck 1989
motorcycle racing Higbee, Shawn 2007
multisport Feather, Dan 1993
multisport Wisniewski, Robert 2011
official Hammond, Mark 1982
official Rizzo, Marion 1988
official Nalbone, Joe 1990
official Fulford, Jack 1998
official Brown, Lou 2000
official MacTavish, Roger 2011
official Cooley, Paul 2017
pool Hurst, Jim 2005
promoter Collins, Louie 1995
promoter Webeck, Clayt 1986
rowing Gravink, Phil 2007
roller skating Zimmer, Bradley 1986
shooting Hale, Marilyn 1991
shooting Bowker, Wayne 1992
shooting Anderson, Kay 1998
shooting Whalen, Brian 2008
skiing Riddell, Ramsay 2015
sled dog racing Shaw, Dave 2004
soccer Tickle, Julie Gawronski 2016
softball Peterson, Leda 1997
softball Adamczak, Jim 2005
softball Bartkowiak, Betty 2012
softball Edborg, Heather Lefford 2016
softball Tickle, Julie Gawronski 2016
sports physician Blaisdell, Dr. Harold 1985
swimming LeVoie, Tony 1985
swimming Smith, Shirley 1995
swimming Rollinger, Bill 1996
swimming Radack, Bill 1997
tennis Turnell, Nelson 1982
tennis Johnson, Len 1986
tennis Berg, Neoma 1989
tennis Smith, Anne Tenney 2005
tennis Farrell, Cathy 2011
track & field Rendell, Brad 1982
track & field Swanson, Nolan 2003
track & field Graham, Ron 2005
track & field McGinnis, Mel 2009
track & field Suhr, Jennifer Stuczynski 2009
track & field Priester, Tom 2014
track & field Stimson, Dan 2015
track & field Rappole, Robert "Doc" 2016
track & field Ulrich, Jim 2016
track & field Sayers, Michael 2017
weightlifting Reinhoudt, Don 1983
weightlifting Wyatt, Cindy 1994
wrestling Beichner, Jim 2004
wrestling Conti, Alex 2016

 
 

 

Contribute to CSHOF Endowment Campaign
Contribute to CSHOF
Endowment Campaign


New!
Take a Virtual Tour of the Hall of Fame!


order form


order form


order form


order form



Chautauqua County Industrial Development Agency
201 West Third Street, Suite 115
Jamestown, NY 14701
Tel: (716) 661-8900



Deppas Insurance
110 Mall Blvd.
Lakewood, NY 14750
Tel: (716) 763-4377



D & S Glass
333 Fluvanna Avenue
Jamestown, NY 14701
Tel: (716) 664-9321



G.A. Family Services
200 Gustavus Avenue
Jamestown, NY 14701
Tel: (716) 665-2116



Jamestown Area Medical Associates
15 South Main Street
Jamestown, NY 14701
Tel: (716) 488-1877



Lake Shore Paving
7 Osmer Street
Jamestown, NY 14701
Tel: (716) 664-4400


Legend Group
Lou Deppas, President
110 Mall Blvd.
Lakewood, NY 14750
Tel: (716) 763-9380


Lewis & Lewis
208 Pine Street
Jamestown, NY 14750
Tel: (716) 664-7354



Lind Funeral Home
805 West Third Street
Jamestown, NY 14701
Tel: (716) 664-3800



Shults Auto Group
300 Fluvanna Avenue
Jamestown, NY 14701
Tel: (716) 484-7151



Hall of Fame
Trivia

This CSHoF inductee coached 4 consecutive Section 6 basketball titles and ran up a 41 game winning streak.

 


 
 
 
 
Chautauqua Sports Hall of Fame
15 West Third Street,   Jamestown, New York 14701
© 2017 All rights reserved.

site designed and maintained by earth spark
image galleries powered by jAlbum